O nás

Zárodek Spolku panstva na tvrzi Žíželeves vznikl v roce 2008 s myšlenkou záchrany kostela sv. Mikuláše v Žíželevsi. Úspěch to byl veliký a proto o rok později byl spolek úředně zaregistrován. Působnost se začala velmi rychle rozrůstat, neboť zmínka o krásných dámách a elegantních gentlemanech se šířila rychlostí blesku. I když naším zázemím je hlavně Česká republika, navštívili jsme i zahraničí, například Rakousko, Polsko, Německo, Maďarsko, Chorvatsko.

Více informací

V dnešní době Spolek panstva čítá 28 členů, kteří se na sebe mohou spolehnout, mají se rádi, drží při sobě a jak většina z nás prohlásila, jsme si navzájem druhou rodinou.
Jsme spolek nadšenců, kterým učaroval romantický styl „Biedermeier“ z let 1815 – 1890. Asi nejvíce charakterizuje tuto dobu císařovna Alžběta Bavorská, zvaná Sisi. Stejně jako Sisi, i my se můžeme pochlubit přenádhernými šaty všech barev. Svou prací a pílí si zakladatelka spolku Iva Hrdličková vysloužila prvenství v rámci republiky v počtu šatů, které každým týdnem stoupá. Více v sekci Náš šatník.
A proč právě doba Biedermeier? Není hezčí doba než je Biedermeier. Jedná se o pohádkově působící odívání, které zdůrazňuje ženské křivky díky korzetu a krinolíně.
Své prvenství máme ještě jedno. Tím je uvedení tance – valčík Na krásném modrém Dunaji a to na reprezentačním plese v Chlumci nad Cidlinou roku 2011. Úspěch to byl velký. Důkazem toho je, že se náš tanec stal vzorem pro další historické spolky, které si tento tanec daly do svého repertoáru o několik let později. Mezi naši hlavní činnost patří korzování a předtančení na kulturních akcích, ať již historického charakteru, městských akcích, či soukromých oslavách.
Třetí naše činnost je průvodcovství po zámcích, kde jsme pro návštěvníky příjemným zpestřením klasického výkladu.
Čtvrtou činností jsou módní přehlídky, při kterých prezentujeme své šaty a doplňky.
Novou poslední činností je Baroko.

Jak říká sama jednatelka spolku paní Iva Hrdličková, naše činnost je naším koníčkem, který děláme s láskou a radostí pro podporu českých památek. Rádi se budeme účastnit akcí, které přináší radost nejen nám, ale všem zúčastněným.

Napsali nám

Co nabízíme

Pojďte se s námi vrátit časem, zapomeňte na starosti všedního dne a nechte se unést elegancí a krásou 19. století. Tyto zážitky a vzpomínky vám nikdo nevezme. V dnešní době se účastníme mimo jiné i soukromých akcí, jako jsou firemní večírky, soukromé oslavy, svatby.

Jsme ozdobou na historických akcích, městských slavnostech, kde svůj program, na přání, doplníme i tancem. Můžete potkat dámy v překrásných róbách a sledovat chování elegantních gentlemanů. Přenesete se do doby, kdy etiketa byla velmi přísná, avšak i přes tato přísná pravidla měla své kouzlo. Náš spolek ozdobil svou přítomností akce v místech např. Hradec Králové, Jičín, Hořice, Kuks, Náchod, Jeseníky, Hluboká nad Vltavou,, Praha, Ratibořice, Chlumec nad Cidlinou, Litomyšl a mnoha dalších místech. Naše působení je celorepublikové. Můžeme se ale pochlubit i působením v Polsku, Německu, Rakousku, Maďarsku či Chorvatsku.

Přeneste se s námi na zámek, kde vás přivítá paní hraběnka s panem hrabětem, šlechtou a svým služebnictvem.
Spolek panstva na tvrzi Žíželeves provází návštěvníky interiérem zámku a pomocí hraných dialogů seznamuje návštěvníky nejen s historií místa, ale i s tehdejším stylem života. Stanete se pozorovateli práce služebnictva, procházky pana hraběte s chotí v parku, překrásné komtesy chystající se na ples a možná, že zažijete příběhy, které se opravdu staly. Zde máme dlouholetou spolupráci se zámkem Hrádek u Nechanic.

V našem případě není určeno pouze na plesovou sezónu. Tančíme rádi a často tance 19. století. Vždyť právě tancem se dá vyjádřit to, co v minulých dobách etiketa přísně zakazovala. Dámy tančí v šatech k tomuto účelu speciálně ušitých a pánové ve fracích. K tanci nás doprovázejí mimo jiné i tóny Johanna Strausse. Jelikož se každý půl rok učíme nový tanec a chceme předejít opakování se, máme pro vás na toto období připravené tance:

Valčík – Na krásném modrém Dunaji, který jsme jako historicky první spolek uvedli na reprezentačním plese roku 2011 v Chlumci nad Cidlinou.

Čtverylka - Jinak se jí říkalo Qadrila. Byl to oblíbený tanec Boženy Němcové.

Länder - Méně známý, leč překrásný a romantický tanec.

Waltz - Romantický, pomalý valčík.

Polonéza - Patřila mezi nejoblíbenější tance šlechty v 19. století. Jedná se o polský procesní tanec, při kterém tančí páry dokola. Mezi nejznámější skladatele polonéz patří Fryderyk Chopin.

Menuet - Také minet (franc. le menuet, ital. il minuetto). starý, původně národní tanec francouzský, pocházející z prov. Poitou. Jako většina starých tanců byl také menuet tanec řadový dvou osob, tančících pozvolným a důstojným tempem, což vyžadovalo pohybů ušlechtilých a půvabných, jak rukou, tak i nohou, rozmanitých dle rozličných menuetů, tak že pěkně tančiti menuet patřívalo dlouhý čas k lepšímu vzdělání, a menuet býval po výtce tancem vznešených kruhů. Jím zahajovány bývaly plesy. Zvlášť oblíbeným byl na dvoře Ludvíka XIV. a odtud vyskýtá se také často v Lullyových operách a balletech. Don Juan d'Austria prý schvalně jel do Paříže, aby viděl Markétu Burgundskou tančiti menuet, a Ludvík XIV. tančil r. 1653 menuet dle operní hudby Lullyovy. Taneční mistr Pécour (1674 až 1729)

Vždy při tanečním vystoupení tančí minimálně 4 páry. Maximum je 10 párů, které vás očarují svou ladností. Mimo městských a soukromých plesů v regionu jsme ozdobili svými tanečními kroky i ples v Praze na Žofíně a protančili jsme se až do Polska.

Tato činnost je relativně nová. Vznikla na základě velkého počtu šatů, které vlastníme a hned po prvních akcích se těšila velkému ohlasu. Předvádí se cca 20 šatů – dle časových možností a přehlídka je doplněna výkladem, ať již vážným, nebo humorným. Výklad má posluchačům přiblížit život panstva u dvora. Věnujeme se i charitativním akcím. Uspořádali jsme módní přehlídku v domově pro seniory v Trutnově, v domově pro seniory v Hořicích jsme zatančili a zúčastnili jsme se adventu s dětmi na ZŠ HOŘICE.

Dámský oděv podporoval ženskost a zdůrazňoval a formoval přirozené proporce ženského těla. Základní linii dámského oděvu určovalo přesné tvarování. Důraz byl kladen na vypasovaný živůtek a útlý pas, který se přiblížil hranici přirozeného pasu. Přizpůsobit ženské tělo ideálu útlého pasu, výrazného poprsí a oble tvarovaných boků měl opět korzet, vyztužený kosticemi nebo ocelovými pásy. Těsný živůtek měl u denního oděvu nevelký dekolt zakrývaný např. límcem z jemného plátna nebo bavlny, u oděvu večerního byl výstřih hlubší a nezakrytý. K živůtku se ve 20. letech 19. století připojovaly nevelké rukávy, někdy dvojité, které však byly stále širší, komplikovanější a bohatší, aby vytvořily kontrast k útlému pasu, vyznačenému ještě páskem s přezkou.
Pánský oděv se skládal ze svrchního oděvu, vesty, kravaty a kalhot. Frak, základní oděv pro společenské a slavnostní příležitosti, byl ve 20. letech 19. století velmi těsný a stejně jako u ženského oděvu měl zvýšený pas. Místo fraku se k méně slavnostním příležitostem začal nosit redingot, který nabýval díky dokonalému střihu elegantní formy

Bohatství a prestiž dvora ve Versaille daly Francii klíčovou roli, určující barokní módu.Dvorský oděv byl určován stylem dvora Ludvíka XIV. (1643-1715) Estetické principy baroka se promítly především do pompézního oděvu, předepsaného na královské slavnosti a audience materiál: hlavně brokáty a hedvábí ve světlejších barvách, doplněné krajkami a stuhami Bohatství se projevovalo hojným využíváním znamenitých materiálů. Převládla móda dlouhých natočených účesů, a tak pro mnoho mužů se stala paruka nezbytností. S postupem doby se potřeba stala módou, a móda se stala zákonem.

Móda v předválečném Československu
Zahrnovala módní oděvy, obuv, pokrývky hlavy, kosmetiku, šperky a galanterii. Patřily k ní také nové aspekty společenského vystupování žen, začínaly chodit samy bez doprovodu mužů, nebo kouřily na veřejnosti. Móda byla rozmanitá a vykazovala první známky emancipace žen. Ženy přidávaly do svého šatníku mužské prvky garderoby. Především v Praze vznikaly úspěšné salóny a dovozní firmy.

Mužské módní doplňky
K důležitým módním doplňkům patřily kapesní hodinky. Obvykle byly zavěšeny na řetízku, zastrčené v kapse vesty. Ve třicátých letech je však vystřídaly běžné hodinky náramkové. Mezi dalšími doplňky nacházíme vycházkové hole a deštníky, dýmky, špičky a ozdobná pouzdra na cigarety (cigártašky), pouzdérka na šňupavý tabák, kokain či zažívací sodu, velké manžetové knoflíčky, jehlice do kravaty a pečetní prsteny.

Naši členové

Ivana

Ivana

Hraběnka

Spolek mi dal spousty nepopsatelných zážitků a stal se mojí druhou rodinou a je to láska na celý život.

Milan

Milan

Hrabě

Je to i pro mě příležitost elegantně se obléknout, noblesně se chovat, setkávat se s lidmi, se kterými je mi dobře a pohybovat se na místech, které by mě v normálním životě nenapadlo navštívit.

Anežka

Anežka

Komteska